Małgorzata Foremniak

Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Urodziła się 8 stycznia 1967 roku w Radomiu.

Małgorzata Foremniak

Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego łódzkiej „filmówki”, który ukończyła w 1989 roku. Największą popularność zdobyła dzięki roli sympatycznej pani anestezjolog - Zosi Stankiewicz – Burskiej w popularnym serialu TV „Na dobre i na złe”. Uwielbienie publiczności przekładało się na nagrody – aktorka cztery razy z rzędu odbierała Telekamerę dla Najlepszej Aktorki (kolejno w latach 2001 – 2004, przy czym ostatnia nagroda to tzw. Złota Telekamera).

Nie była to jednak, rzecz jasna, pierwsza przygoda aktorki z filmem i telewizją. Wcześniej pojawiła się wielokrotnie na planie różnych seriali i filmów, jednocześnie współpracując też z teatrami (w latach 1990-91 z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, później – w latach 1993-99 - z Teatrem Kwadrat w Warszawie), czasem występując też w spektaklach Teatru TV.

Debiut na dużym ekranie wiąże się z komedią „Kingsajz” (1987) Juliusza Machulskiego, gdzie Foremniak pojawiła się w epizodzie jako „dziewczyna na pokazie mody”. Dzięki niewątpliwej urodzie szybko zwróciła na siebie uwagę twórców i publiczności. W 1991 roku pojawiła się obok Bogusława Lindy w filmie Wojciecha Biedronia „Il Flagranti”.

W 1995 roku wystąpiła w polsko-rosyjskiej koprodukcji „Zołotoje dno”, po raz pierwszy też spotkała się z Arturem Żmijewskim na planie filmu „Daleko od siebie” Feliksa Falka. W 1996 roku pojawiła się w telewizyjnym filmie dla dzieci, zatytułowanym „Maszyna zmian”.

Aktorka stosunkowo często występowała w serialach przeznaczonych właśnie dla najmłodszych widzów („Tajemnica Sagali” 1994-95, „Sposób na Alcybiadesa” 1997, „Gwiezdny pirat” 1998). W tych samych latach grała też role w takich serialach, jak „Bank nie z tej ziemi” (1993-94, jednym z jego reżyserów był Waldemar Dziki, ówczesny mąż aktorki), „Radio romans” (1994 – 95), „Matki, żony i kochanki” (1995), czy „Ekstradycja 2” (1996) powoli stając się coraz bardziej rozpoznawalna. Zdecydowanym przełomem w karierze był jednak rok 1999 i początek przygody z wspomnianym już serialem „Na dobre i na złe”, gdzie aktorce partneruje po dziś dzień Artur Żmijewski.

W 1999 roku wystąpiła w debiucie reżyserskim Marka Kondrata „Prawo ojca”, pojawiła się też w dramacie sensacyjnym „Ostatnia misja”. W 2001 roku zagrała główną rolę w polsko japońskim filmie science – fiction zatytułowanym „Avalon”, wcieliła się też w postać Chryzotemis w adaptacji „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza.

W 2002 roku zagrała w komedii Krzysztofa Łukaszewicza „Jak to się robi z dziewczynami”, zaś rok później wystąpiła jako Księżna w adaptacji „Starej Baśni” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Również w 2003 roku** zagrała jedną z ról w nagradzanym i chwalonym filmie pod tytułem „Zmruż oczy”, za rolę w którym otrzymała nominację do Nagrody Orła w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa**.

W 2005 roku pojawiła się w głośnym „PitBullu” Patryka Vegi. W tym samym roku, jesienią, wzięła udział w popularnym programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami”, zajmując wraz z partnerem, tancerzem Robertem Kochankiem, wysoką, drugą pozycję. W 2006 roku wystąpiła w komedii romantycznej Dominika Matwiejczyka „Krótka histeria czasu”, zaś w 2007 wzięła udział w głośnym „Świadku koronnym”.

W 2007 roku wystąpiła u boku Bogusława Lindy w serialu komediowym “I kto tu rządzi?”. W latach 2008-2009 grała w serialu “Teraz albo nigdy!”.** W 2009 roku zagrała panią Helenę w filmie “Miasto z morza”. W 2011 roku wcieliła się w Wandę w komedii “Och, Karol 2”.**

Aktorka kilkakrotnie użyczała swojego głosu w polskich wersjach językowych filmów dla dzieci, takich jak m.in. „Pocahontas” (1995, tytułowa bohaterka), „Rudolf, czerwonowłosy renifer” (1998), „Piotruś Pan: Wielki powrót” (2002, jako Wendy), czy „Looney Tunes znowu w akcji” (2003).

Jest jednym z Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF. Odbyła m.in. podróż do afrykańskiego Sierra Leone, propagując idee działań charytatywnych na rzecz potrzebujących dzieci.

Wraz z Agnieszką Chylińską i Kubą Wojewódzkim (później Robertem Kozyrą) zasiada w Jury programu “Mam talent”.

Z pierwszego małżeństwa z Tomaszem Jędruszczakiem ma córkę, Aleksandrę. Tomasz zginął w wypadku samochodowym pod Białobrzegami 4 maja 2005 roku. Wraz z drugim mężem, Waldemarem Dzikim, ma dwójkę adoptowanych dzieci: Milenę i Patryka.

Małgorzata Foremniak

Data urodzenia1967-01-08
Miejsce urodzeniaRadom, Polska
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)